شلوار بندی پسرانه قلاب بافی

DSC09160

بافت این شلوار بسیار ساده ست.

بافت شما پایه بلند هست

اندازه های مورد نظر: دور کمر یا دور سینه (بسته به اینکه میخواهید شلوار از کجا ی بدن باشد), از شروع لباس تا خشتک, از خشتک تا مچ پا,

دور کمر یا سینه را اندازه می گیریم به علاوه دو سانت برای جا دکمه. ا

اگر میخواین شلوار از کمر شروع بشه دور کمر رو اندازه بگیرید و اگر میخواین از روی سینه شروع بشه دور سینه رو اندازه بگیرید. مثلا اگر 80 سانت است به اندازه 80 سانت زنجیره میزنیم.  چون ممکن از بعد از پایه بلند زدن طول بافت شما بزرگتر بشه بعد از اینکه رج اول رو بافتید اندازه بگیرید. اگر بلند تر بود میتونید چند تا از زنجیره ها رو باز کنید.

رج اول:  دو زنجیره بزنید(به جای یک پایه بلند اول). در دانه ی دوم از قلاب یک پایه بلند بزنید. تا انتهای رج در در تمام دانه ها یک پایه بلند بزنید

از روی سینه  یا کمر تا خشتک شلوار رو اندازه بگیرید انقدر رج اول رو تکرار کنید تا به اون اندازه برسه. مثلا اگر 20 سانت هست انقدر رج یک رو تکرار کنید تا ارتفاع لباس 20 سانت بشه.

حالا ابتدای رج رو به انتهای اون متصل کنید تا کار گرد بشه . یعنی درز لباس از اینجا به بعد بسته میشه. یک رج ببافید. یعنی در تمام دانه ها یک پایه بلند بزنید. درز لباس قسمت بغل لباس میفته. اگر دوست داشتید میتونید جلو یا پشت لباس بندازید ولی من خودم بغل لباس رو ترجیح میدم.ا

تعداد دونه ها رو تقسیم بر دو کنید.مثلا اگر 100 تا دونه دارید نصفش میشه 50 تا. یعنی هر پاچه شلوار از 50 تا دونه تشکیل میشه.  از ابتدای رج که همان بغل شلوار هست شروع کنید 25 تا دونه ببافید 25 دانه بعد رو از قسمت پشت شلوار ببافید. یعنی 25 تا دونه ی اخر رج. مجدد ابتدا و انتهای رج رو به هم متصل کنید و تا انتها گرد ببافید.این طوری پاچه شلوار بدون درز در میاد. این بافت رو تا جایی ادامه بدید که بلندی پاچه به اندازه مورد نظر برسه.  حالا پاچه ی دیگه رو ببافید.

برای بند های شلوار به قسمت پشت لباس نخ رو متصل میکنید و شش پایه بلند میزنید. رج بعد هم در تمام دانه ها پایه بلند بزنید. این کار را انقدر تکرار کنید تا بلندی بند به اندازه مورد نظر برسد. یعنی از پشت کمر تا روی سینه . اخرین رج یک پایه بلند بزنید. چهار زنجیره بزنید. چهار دانه را جا بیندازید. در دانه اخر یک پایه بلند بزنید. این فاصله ایجاد شده برای جا دکمه است. طرف دیگر را نیز به همین صورت ببافید.

  DSC09191

ست آتلیه خرگوش

Exif_JPEG_420 Exif_JPEG_420

آموزش بافت شورت و کلاه رو قبلا گذاشته م

آموزش بافت شورت

آموزش بافت کلاه

با استفاده از همان دستورها  شورت و کلاه رو ببافید

قسمت گوش ها

قسمت صورتی

چهارده زنجیره بزنید. البته این بستگی به سایز پاپوش و سایز نخ و قلاب شما دارد. (دوازده تا زنجیره می شود 6 سانت).

در دانه سوم از قلاب یک پایه بلند بزنید

در ده دانه بعد هم هرکدام یک پایه بلند یا دوبل بزنید.

در دانه آخر هفت تا پایه بلند بزنید.

طرف دیگر زنجیره ها را ببافید. در 11 دانه بعد هر کدام یک پایه بلند یا دوبل بزنید.

در دانه آخر 7 تا پایه بلند بزنید.

دانه آخر را با شلال یا بخیه به سر زنجیره متصل کنید.

DSC08777

رج دوم:

سه زنجیره بزنید. در یازده دانه بعد هر کدام یک پایه بلند بزنید. اکنون رسیده اید به هفت دانه ای که در یک دانه بافته بودید. آن را به این صورت ببافید: در دانه اول یک پایه بلند, در دانه دوم دو پایه بلند, در دانه سوم دو پایه بلند, در دانه چهارم سه پایه بلند , در دانه پنجم دو پایه بلند, در پایه ششم دو پایه بلند و در پایه هفتم یک پایه بلند.

در یازده دانه بعد هر کدام یک پایه بلند بزنید. تا برسید به7 دانه ای که در یک دانه بافته بودید. آنها را به همان صورت طرف دیگر ببافید.ر دانه اول یک پایه بلند, در دانه دوم دو پایه بلند, در دانه سوم دو پایه بلند, در دانه چهارم سه پایه بلند , در دانه پنجم دو پایه بلند, در پایه ششم دو پایه بلند و در پایه هفتم یک پایه بلند. دانه آخر را با شلال یا بخیه به سر زنجیره ها متصل کنید.

برای قسمت سفید رج  سوم و چهارم هم ببافید.در صورت تمایل رج پنجم هم به همین صورت است

رج سوم و چهارم: در تمام دانه ها یک پایه بلند بزنید.

هر دو قسمت را به هم بدوزید و به سر متصل کنید.
البته تعداد رج های شما بستگی به ضخامت نخ و قلاب دارد
در این کار نخ ضخیم و قلاب 10 میلی متر هست.

ست بچه گانه با طرح مینی موس

شورت و کلاه کارتونی despicable me

شورت و کلاه زنبوری

سارفون دخترانه قرمز با سه گل

DSC09398

قسمت جلو و پشت این لباس جدا بافته میشه و در نهایت به هم دوخته میشه.

این لباس برای نی نی های یک تا دوسال مناسبه. اما برای تمام سن ها میشه بافت. تعدا دانه هایی که در ابتدا سر می اندازید سایز لباس رو مشخص میکنه.

برای شروع ۵۰ تا سر می اندازیم.

۲۵ سانت یک رج زیر یک رج رو می بافیم.

در این رج دوتا دوتا دونه ها رو کور میکنیم. تا انتهای رج.

رج بعد یکی ژته اضافه میکنیم یکی کور میکنیم. همین طور تا اخر.این کار باعث میشه که یه سری سوراخ ایجاد بشه و  کمربند لباس از داخلش رد میشه. اگر دوست دارید فاصله سوراخ ها زیاد باشه میتونید مثلا هر پنج تا که بافتید یکی ژته اضافه کنید و یکی کور کنید.

رج بعد را مانند رج های قبل ساده می بافیم.

۵ سانت مانند قبل می بافیم. یک رج زیر یک رج رو. آخرین رج این ۵ سانت باید رجی باشد که رو بافته می شود.

 *در این رج دانه ی اول را کور میکنیم. تا انتهای رج می بافیم.دانه ی اخر را کور می کنیم. یعنی دو دانه ی اول را باهم می بافیم و دو دانه ی آخر را هم همینطور.

رج بعد را همه از رو می بافیم.*

قسمت بین ستاره را انقدر تکرار میکنیم تا ۵ سانت بشود. آخرین رج باید رجی باشد که رو بافته میشود.

شروع یقه:

در ادامه ی بافت بالا. چون رج قبل رو بود پس این رج زیر بافته میشود.

تعداد دانه های باقی مانده را تقسیم بر دو کنید. نیمی از دانه ها را که ببافتید.از داخل نیمه ی دیگر دانه ها سنجاق رد کنید تا شکافته نشود. قسمت داخل سنجاق از این به بعد بافته نمی شود.

در این رج دانه ی اول را کور کنید. تا انتهای رج ببافید. این دانه ای که کور شد قسمت یقه است. پس شما هر وقت که به این قسمت رسیدید یک دانه کور میکنید. اما طرف دیگر که حلقه آستین است تغییری نمی کند.  این کار را ادامه دهید تا ۵ سانت.

برای قسمت توری که بافتنی هست شما 5 تا یا 6 تا زنجیره میزنید سه تا دونه جا میندازید زنجیره رو به دونه چهارم متصل میکنید الی اخر. رج دوم زنجیره ها از وسط زنجیره ها به هم متصل میشه. یعنی از وسط یه فاصله زنجیره ای به وسط فاصله ی زنجیره ای بعد

لبه های دورش قلاب بافی هست. برای قسمت یقه و آخرین رج پایین دامن به این صورت هست که توی یه دونه ده تا پایه می زنیم ده تا دونه جا می اندازیم توی دونه بعدی به همین صورت می بافیم.

c6494_DSC07612

Exif_JPEG_420

قنداق ستاره ای قلاب بافی

IMG_20140202_191921950-1_20140202200218049سایز قلاب :4 میلی متر

ضخامت نخ: متوسط

اندازه کل قنداق: برای نوزاد تازه متولد شده

یک حلقه ی طلایی 5 تایی بزنید . در عکس با رنگ مشکی مشخص شده

ghondagh

رج اول:  در دانه ی اول : سه زنجیره بزنید (معادل یک پایه بلند و یک زنجیره) و یک پایه بلند بزنید.  در دانه ی دوم  یک پایه بلند یک زنجیره بزنید و یک پایه بلند بزنید. دانه ی سوم و چهارم و پنجم هم به همین صورت  مانند دانه ی دوم ببافید. انتهای رج را با شلال یا بخیه به دانه ی اول متصل کنید در عکس با رنگ قهوه ای مشخص شده

رج دوم: دو زنجیره بزنید. در زنجیره ی رج قبل {یک پایه بلند یک زنجیره و یک پایه بلند } بزنید. در دانه ی بعد یک پایه بلند بزنید.  * در دانه ی بعد یک پایه بلند بزنید. در زنجیره {یک پایه بلند یک زنجیره و یک پایه بلند بزنید. در دانه بعد یک پایه بلند بزنید. *قسمت بین ستاره را تا انتهای رج تکرار کنید انتهای رج را با شلال یا بخیه به دانه ی اول متصل کنید در عکس با رنگ سبز مشخص شده.

رج سوم و رج های بعد هم مانند رج دوم بافته میشود. یعنی روی زنجیره ها {یک پایه بلند یک زنجیره یک پایه بلند} می بافیم. روی بقیه ی دانه ها هر کدام یک پایه بلند میبافیم

این رج ها را انقدر تکرار میکنیم تا قطر 5 ضلعی به حدود 40 سانت برسد. یک 5 ضلعی دیگر هم به همین شکل میبافیم.

هر دو را روی هم قرار میدهیم و هر ضلعی را جدا گانه به صورت گرد میبافیم. یعنی دو پنج ضلعی رو طوری روی هم قرار بدیم که طرف پشت کار به طرف وسط قرار بگیره.حالا میخوایم طوری ببافیم که این دو پنج ضلعی به هم متصل بشه.

از سر یکی از ضلع های  پنج ضلعی شروع میکنیم و یک رج معمولی میبافیم بدون اینکه دانه ای کم یا زیاد کنیم به انتهای این ضلع که رسیدیم ابتدای  ضلع  پنج ضلعی دیگر را که دقیقا روی این این ضلع قرار دارد میبافیم. تا انتهای رج را میبافیم. انتهای کاررا با شلال یا بخیه به ابتدای رج متصل میکنیم. اینطوری ابتدا و انتهای کار به هم متصل میشود.

حالا یک رج دیگر به همین صورت میبافیم. رج بعد 10 دانه که بافتیم دانه یازده و دوازده را باهم میبافیم. یعنی یک دانه کم میکنیم. ده دانه ی دیگر میبافیم و باز کم میکنیم تا انتهای رج.

رج بعد در همه ی دانه ها یک پایه بلند میبافیم

رج بعد هر 9 دانه که بافتیم یکی کم میکنیم

رج بعد در همه ی دانه ها یک پایه بلند میبافیم

رج بعد هر 8 دانه که بافتیم یکی کم میکنیم

به همین روش یعنی یک رج معمولی یک رج نزولی کم میکنیم تا اینکه کور شود.

دو ضلع دیگر را نیز به همین صورت میبافیم.

اما ضلع چهارم و پنجم باید یک طرفش باز باشه برای قسمت سر و دکمه پهلو

برای این کار ضلع پشتی رو که بافتید دیگر ضلع جلویی را نبافید بلکه به تعداد دانه های آن زنجیره بزنید و بعد دوباره انتهای زنجیره را به ابتدای ضلع پشتی متصل کنید تا گرد شود و رج ها ی بعد روی زنجیره ها ببافید. به همان روش بالا.